Home Articles Reader Opinion Editorial Book Reviews Discussion Writers Guide About TCRecord
transparent 13
Topics
Discussion
Announcements

Scientific Training for Everyday Living


by La Mont A. Warner & May B. Ardsdale 1915

The woman who goes out to market in the morning to expend her day's money allowance finds herself confronted with a wealth of material and, so far as the matter of food is concerned, with the very difficult problem of weighing relative values. She finds, for instance, on a certain morning that asparagus is selling for as variable prices as fifteen cents, twenty-eight and thirty-five cents a bunch. She has planned to have asparagus salad on this day and wonders whether she will be justified in buying the fresh vegetable or whether it will be cheaper for her to purchase canned asparagus tips. She buys a bunch of fresh asparagus at twenty-eight cents because it seems a medium price compared with fifteen cents and thirty-five cents, and then she wonders whether she has been extravagant or economical. If every kitchen were also a laboratory she would have means to discover that the edible portion usable for salad from a fifteen cent bunch of asparagus cost about thirty-five cents a pound on that particular day, while the edible portion from the twenty-eight cent bunch cost as much as forty-five cents and that from the thirty-five cent bunch about forty cents per pound. It happens then in this particular instance that in purchasing the twenty-eight cent bunch of asparagus she bought the most expensive of the fresh bunches, when canned asparagus tips for her salad making could have been purchased for about twenty cents a pound.


To view the full-text for this article you must be signed-in with the appropropriate membership. Please review your options below:

Sign-in
Email:
Password:
Store a cookie on my computer that will allow me to skip this sign-in in the future.
Send me my password -- I can't remember it
 
Purchase this Article
Purchase Scientific Training for Everyday Living
Individual-Resource passes allow you to purchase access to resources one resource at a time. There are no recurring fees.
$12
Become a Member
Online Access
With this membership you receive online access to all of TCRecord's content. The introductory rate of $25 is available for a limited time.
$25
Print and Online Access
With this membership you receive the print journal and free online access to all of TCRecord's content.
$210


Cite This Article as: Teachers College Record Volume 16 Number 1, 1915, p. 45-50
http://www.tcrecord.org ID Number: 6199, Date Accessed: 10/23/2017 8:20:46 PM

Purchase Reprint Rights for this article or review
Article Tools
Related Articles
There are no related articles to display

Related Discussion
 
Post a Comment | Read All

About the Author
Member Center
In Print
This Month's Issue

Submit
EMAIL

Twitter

RSS